Wiele osób postrzega przedsiębiorców jako osoby pozbawione skrupułów i nieprzejmujące się tym, co się stanie z pracownikiem po jego ewentualnym zwolnieniu. Coraz częściej pracodawcy starają się jednak pomagać swoim podwładnym w podjęciu nowego zatrudnienia czy też przygotowywać ich do późniejszego otwarcia własnego biznesu. W tym celu wykorzystuje się outplacement, czyli formę doradztwa personalnego.
Outplacement – jakie korzyści dla pracodawcy?
Możemy zadawać sobie pytanie, w jakim celu pracodawcy inwestują w szkolenie lub doradztwo personalne dla osób, które zamierzają zwolnić w ciągu najbliższych miesięcy. Warto jednak podkreślić, że działanie to wcale nie jest bezsensowne. Wręcz przeciwnie – zwalniany pracownik jest przygotowywany do kontynuacji kariery bądź do otwarcia własnej działalności gospodarczej, przez co zostaje on przez cały czas na rynku pracy, nie stając się osobą bezrobotną.
Ponowne zatrudnienie
Z outplacement korzystają zwłaszcza ci pracodawcy, którzy w przyszłości chcieliby ponownie zatrudnić zwalnianych pracowników. Niekiedy bowiem trudności finansowe zmuszają ich do redukcji zatrudnienia, mimo że są oni zadowoleni z pracy danej osoby. Dzięki outplacement osobom tym znacznie łatwiej jest podjąć zatrudnienie raz jeszcze.